Finanse maturzystów – niechęć do kredytów, ale również rosnące długi
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_115862806_piggy-bank-on-polish-money.html

Maturzyści to specyficzna grupa, która z jednej strony obejmuje młodych i niedoświadczonych jeszcze ludzi, a z drugiej jednostki uważane już za osoby dorosłe. Raport BIG InfoMonitor wziął pod lupę ich sytuację finansową, sprawdzając, jak radzą sobie zarówno z zarabianiem, jak i wydawaniem pieniędzy.

Sytuacja zawodowa maturzystów

Choć maturzyści mają jeszcze czas na karierę zawodową, wielu z nich ma już swoje sposoby na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Jak wynika z raportu „Świadomość ekonomiczna maturzystów 2024” od BIG InfoMonitor, co 5. nastolatek nie mieszka z rodzicami, ale jednocześnie większość z nich ma współlokatorów. Niezależnie od tej sytuacji Zetki potrzebują funduszy na różne potrzeby, nie tylko mieszkaniowe, dlatego oprócz wsparcia rodziny szukają różnych metod na pozyskanie funduszy. Maturzyści wskazali w badaniu, że:

  • nigdzie nie pracują (30%);
  • pracują po lekcjach, dorywczo, w miarę czasu (19%);
  • zarabiają regularnie w Internecie (16%);
  • pracują dodatkowo w weekendy (15%);
  • pracują tylko w wakacje i ferie (15%);
  • mają płatny staż (4%);
  • mają swoją firmę (1%).

Mimo że spora część badanych nie pracuje, chęć usamodzielnienia się młodych osób jest godna pochwały. Jednocześnie maturzyści deklarują, że aby w ogóle móc utrzymać się bez pomocy innych osób, musieliby zarabiać do 4 tys. zł (36%) oraz w przedziale 4,1-5 tys. zł (33%). Znacznie mniej, bo już 16% opowiedziało się za kwotą powyżej 6 tys. zł.

Podejście maturzystów do spraw finansowych

Nie tylko aspiracje zawodowe dobrze świadczą o podejściu maturzystów do tematów finansowych. Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, badani często deklarowali, że edukacja finansowa jest bardzo ważna od najmłodszych lat (54%), a wzięcie pożyczki lub kredytu trzeba dobrze przemyśleć i rozważyć skutki (46%). Maturzyści uważają też, że z kredytów i pożyczek należy korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach (35%) oraz niespłacanie swoich długów jest nienormalne/nieuczciwe (34%). Sporo młodych ludzi wskazywało na wykonywanie swojej pracy/dorabianie w celu odciążenia finansowego rodziców (27%), a także na podejście, że kredyty i pożyczki to tylko kłopoty i z tego względu nie zamierzają ich brać.

Jak wyglądają długi maturzystów?

Rozsądne podejście do życia nie zawsze jednak ma przełożenie na rzeczywistość. Biorąc pod uwagę zaległe zobowiązania osób w wieku 18-24 lata pod koniec marca wynosiły już one 1 mld zł. W ciągu roku zadłużenie zwiększyło się o ponad 108 mln zł, choć jeszcze na przełomie 2022/2023 roku przyrost w przypadku tego pokolenia wynosił 55 mln zł.

Problemy ze spłacaniem zobowiązań ma około 129 tys. młodych osób. Na jedną Zetkę średnio przypada 8 103 zł długu. W sumie stanowią oni jednak tylko 5% niesolidnych płatników w porównaniu do wszystkich grup populacji.

W przypadku samych 18-latków sytuacja jest nieco lepsza. Ich udział w zadłużeniu według BIG InfoMonitor wynosi jedynie 0,2%. W tej grupie wiekowej 4 624 osoby muszą spłacić prawie 4,6 mln zł zaległych zobowiązań. W tym 733 osiemnastolatków ma długi dotyczące kredytu na wysokość 1,5 mln zł. Pozostałe zobowiązania to:

  • niezapłacone rachunki za czynsz, telefon lub Internet;
  • kary za jazdę bez biletu;
  • alimenty.

Kwota zadłużenia, która przypada na jednego 18-latka, nie jest duża, ponieważ wynosi niespełna 1000 zł. Najwięcej młodych osób w tym wieku z nieuregulowanymi zobowiązaniami mieszka w województwie łódzkim (1061), a najmniej w województwie świętokrzyskim (41).