Rozliczyłeś PIT? Nie daj się oszukać. Przestępcy udają pracowników urzędu skarbowego 
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_141614384_hacker-in-mask-and-hood-using-laptop-isolated-on-black.html

Oszustwo “na pracownika urzędu skarbowego” to nowy sposób przestępców na kradzież pieniędzy. Osoby, które rozliczyły już PIT za 2023 rok, muszą mieć się na baczności. Dowiedz się, na czym polega oszustwo i jak się zachować, gdy fałszywy pracownik urzędu skarbowego się do ciebie zgłosi.

Rozliczenie PIT: oszustwo „na pracownika urzędu skarbowego”. Na czym polega? 

Termin rozliczeń podatku dochodowego upłynął 30 kwietnia 2024 roku. Do tego czasu Polacy mieli czas na złożenie druków do urzędu skarbowego. Jednak temat wciąż powraca. Podatnicy, którzy rozliczyli swoją deklarację PIT za 2023 rok, muszą zachować szczególną ostrożność. Resort finansów informuje o próbach oszustwa. Przestępcy manipulują podatników, podając się za pracowników urzędu skarbowego. Namawiają ofiary do wpłaty kwoty podatku na konto urzędu skarbowego za pośrednictwem wpłatomatu lub poprzez BLIK. W ten sposób próbują wyłudzić pieniądze. Jednak w praktyce pracownicy urzędu skarbowego nie dzwonią i nie żądają płatności za pomocą BLIK. 

Oszustwo po rozliczeniu PIT. Płatności tylko przez e-Urząd Skarbowy

Ministerstwo finansów apeluje o szczególną ostrożność. Jeśli otrzymamy podejrzany telefon od pracownika urzędu skarbowego, to może być oszustwo. Nie podejmujmy pochopnych decyzji. Podatek można opłacić z użyciem BLIK wyłącznie po zalogowaniu w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT. Próby oszustwa za pośrednictwem smsów i inne działania z zakresu cyberbezpieczeństwa można zgłaszać poprzez platformę CERT. Smsy można przekazać bezpośrednio na numer 8080, lub też dokonać zgłoszenia przy użyciu formularza na stronie. 

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej