Gdzie jest praca? Na jakich stanowiskach potrzebni są pracownicy?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_110516204_pracownik-magazynu-wykonuj%C4%85cy-prace-logistyczne-z-%C5%82adowark%C4%85-wid%C5%82ow%C4%85.html?vti=loitj9ss4o64rd6o3u-1-3

Mimo mocnego trendu w ostatnich miesiącach, jakim są masowe zwolnienia w firmach funkcjonujących w Polsce, okazuje się, że na wielu stanowiskach brakuje kandydatów do pracy. Jak wynika z analizy agencji Trenkwalder, pracodawcy odnotowują braki szczególnie w przypadku pracowników produkcji i logistyki.

W jakich zawodach brakuje kandydatów do pracy?

Jak wskazano w publikacji Trenkwalder, w marcu do urzędów pracy zgłoszonych zostało ponad 85,8 tys. wolnych miejsc pracy. Najwięcej ofert, a więc wysokie zapotrzebowanie na pracowników dotyczy głównie branży logistycznej i produkcyjnej.

Na jakich stanowiskach czeka praca? Dyrektor agencji zatrudnienia Trenkwalder Ewelina Glińska podkreśliła, że są to szczególnie zawody mocno wyspecjalizowane, takie jak:

  • elektromonter,
  • mechanik w dziale utrzymania ruchu,
  • automatyk,
  • elektryk,
  • spawacz,
  • ślusarz,
  • operator maszyn CNC.

Pracodawcy szukają także kandydatów do pracy jako operator wózka widłowego i chcą zatrudniać pracowników fizycznych do wykonywania prac prostych. W branży logistycznej stale utrzymuje się duże zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek.

Deficyt kandydatów – główny powód dotyczy zarobków

Brak chętnych do pracy w powyższych zawodach wynika z różnych kwestii. W wielu przypadkach chodzi o trudność w zdobyciu kwalifikacji. Innym jest odpływ pracowników z Ukrainy, czy skomplikowane procedury dotyczące zatrudnienia osób z krajów Dalekiego Wschodu. Polacy wolą też wyjechać poza granice kraju, ponieważ mogą tam po prostu zarobić więcej. I nie zmienia tej sytuacji nawet kwestia podwyżek, które dotyczyły omawianych branż.

W analizie Trenkwalder wskazano, że w skali roku wynagrodzenia zwiększały się w tych sektorach średnio o 400-500 zł. Przykładowo operator wózka widłowego w 2023 roku zarabiał 4600 zł, a obecnie jego zarobki sięgają kwoty 5047 zł (wzrost o 9,7%). Podobnie było w przypadku pracownika produkcyjnego. Jego wynagrodzenie w zeszłym roku wynosiło 4200 zł, a w I kwartale 2024 roku była to już kwota 4642 zł (wzrost o 10,5%). Największe podwyżki dotyczyły jednak pracowników logistyki (wzrost o 11,5%). Tutaj wynagrodzenie z 4305 zł zwiększyło się do płacy w bieżącym roku wynoszącej 4800 zł.

Mimo podwyżek firmom nadal jest trudno znaleźć odpowiednich kandydatów. Pracodawcy coraz częściej oferują długie listy benefitów, premie i dodatki. Nie ulega wątpliwości, że do poprawy sytuacji związanej z deficytem kandydatów potrzebne są także zmiany ułatwiające procedury zatrudniania szczególnie migrantów zarobkowych spoza Europy.