Ile zarobili polscy piłkarze na Euro 2024?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_147617845_flaga-polski-na-pi%C5%82ce-w-pozycji-rzutu-ro%C5%BCnego-boisko-do-pi%C5%82ki-no%C5%BCnej-w-tle-narodowy-temat-pi%C5%82ki.html

Kolosalne kwoty jakie zarabiają piłkarze od lat nie budzą już zdziwienia – wszak wedle wszelkich statystyk, piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Za ogromną oglądalnością idą także ogromne pieniądze, którymi UEFA jest obowiązana dzielić się z federacjami biorącymi udział w jej rozgrywkach. Choć wysokie zarobki piłkarzy odnotowujemy przede wszystkim w rozgrywkach klubowych, to imprezy międzynarodowe – takie jak UEFA Euro 2024 – także są okazją do zwiększenia zasobności portfeli piłkarzy.

Od czego zależą zarobki piłkarzy na Euro 2024? Ile zarobili polscy piłkarze na Euro 2024? Kto wygra Euro 2024 i tym samym zarobi najwięcej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Zarobki piłkarzy na Euro 2024 – od czego zależą?

Zarobki piłkarzy w rozgrywkach klubowych zależą od tego, na jaką sumę opiewa kontrakt podpisany przez piłkarza z danym klubem – wynagrodzenie może zostać przy tym powiększone o dodatkowe składniki, w tym premie wynikowe, o ile umowa pomiędzy piłkarzem a klubem takowych dotyczy. Zupełnie inaczej jest w przypadku rozgrywek międzynarodowych – tutaj o zarobkach piłkarzy decyduje UEFA, a więc organizator Euro 2024.

UEFA w ramach turnieju Mistrzostw Europy otrzymuje pieniądze przede wszystkim z dwóch źródeł – opłat licencyjnych za transmisje spotkań oraz od sponsorów. Częścią z tych pieniędzy dzieli się z federacjami piłkarskimi, które biorą udział w Euro 2024. Zasady podziału jak i wysokość stawek są znane już od pierwszego gwizdka eliminacji.

W związku z polityką UEFA, każdy związek piłkarski którego drużyna awansuje do fazy grupowej turnieju, otrzymuje 9 250 000 euro. Kolejne pieniądze można otrzymać w zależności od wyników na głównej imprezie. Stawki przedstawiają się następująco:

  • 500 000 euro – remis w meczu fazy grupowej,
  • 1 000 000 euro – zwycięstwo w meczu fazy grupowej,
  • 1 500 000 euro – awans do 1/8 finału,
  • 2 500 000 euro – awans do ćwierćfinału,
  • 4 000 000 euro – awans do półfinału,
  • 5 000 000 euro – Wicemistrzostwo Europy,
  • 8 000 000 euro – Mistrzostwo Europy.

Jak więc mówi powyższy zbiór danych i wyniki meczów fazy grupowej Euro 2024, UEFA wypłaci wszystkim 24 krajom biorącym udział w imprezie łącznie 331 000 000 euro, co po dzisiejszym kursie daje nam zawrotną sumę blisko 1,43 miliarda złotych. Ile z tej kwoty trafi do kieszeni Polaków?

Polska na Euro 2024 – ile zarobili piłkarze?

Choć reprezentacja Polski na Euro 2024 ruszała z wielkimi marzeniami i ambicjami, to niestety po raz kolejny musiała zadowolić się sławetnym już zestawem trzech spotkań, na które złożył się pierwszy mecz, mecz o wszystko i mecz o honor.

Po pierwszej porażce z Holandią (1:2), komentowanej jako obraz waleczności polskiej reprezentacji, przyszedł czas na spektakularną klęskę z czarnym koniem grupy D, Austrią (1:3). Na otarcie łez kibiców, po golu Roberta Lewandowskiego, udało nam się zremisować z Francją (1:1), podczas gdy kluczowi reprezentanci Trójkolorowych – Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Olivier Giroud czy Ousmane Dembele – byli już myślami w fazie pucharowej Euro 2024.

Mimo to, nasi piłkarze nie wrócą do kraju z pustymi rękoma – zarobi również PZPN. Jak nietrudno obliczyć, UEFA przekaże Polsce za występ na Mistrzostwach Europy 9,75 mln euro, a więc nieco ponad 42 miliony złotych. Nie wszystko jednak trafi do piłkarzy. Z puli otrzymanej za awans na Euro 2024, piłkarzom reprezentacji przypadnie jedynie 25% premii UEFA – natomiast z 500 000 euro wywalczonych w fazie grupowej, piłkarze otrzymają 40%.

Model dotyczący podziału zdobytych pieniędzy na poszczególnych zawodników jest w pełni uzależniony od ustaleń w danym związku piłkarskim – stąd też wynika wyżej opisywany podział procentowy. A ile dokładnie otrzyma każdy piłkarz za Euro 2024? Dokładnych zarobków PZPN nie zdradza, jednak wiadomo, że wypłaty będą uzależnione od czasu, jaki każdy z piłkarzy spędził na boisku – osobno dla premii za awans (piłkarze podzielą między siebie ok. 2,31 milionów euro – i osobno za fazę grupową Euro 2024, gdzie 22 piłkarzy (bo właśnie tylu spośród 26 powołanych zawodników zagrało choć minutę) będzie dzielić między siebie 500 000 euro.

Kto wygra Euro 2024? Terminarz

Pomimo odpadnięcia Polski z turnieju Euro 2024, sportowe emocje jeszcze nie opadają – Mistrzostwa Europy trwają w najlepsze, gdzie już w najbliższy weekend rozpocznie się faza pucharowa turnieju. Kto według bukmacherów ma największe szanse na wygranie Euro 2024?

Jak się okazuje, pomimo relatywnie słabej gry reprezentacji Anglii w fazie grupowej Mistrzostw Europy, to nadal drużyna Synów Albionu przedstawiana jest jako kluczowy pretendent w walce o futbolowy czempionat Starego Kontynentu. Już 30 czerwca Anglicy zmierzą się z reprezentacją Słowacji, na którą stawia niewielu.

Druga w kolejności jest Hiszpania – La Furia Roja po zdobyciu kompletu punktów w fazie grupowej stawi czoła Gruzji, która dostała się do fazy pucharowej po nieoczekiwanym tryumfie nad Portugalią (2:0). Mecz Hiszpania – Gruzja również odbędzie się 30 czerwca.

Dalsze typowanie daje równe szanse na zwycięstwo reprezentacji Francji, która 1 lipca zagra o ćwierćfinał z Belgią, a także reprezentacji Niemiec, która 29 czerwca spotka się z Danią. Pierwszą piątkę w tej materii zamyka Portugalia, którą do drugiego zwycięstwa na Euro w historii chce doprowadzić fenomenalny, zjawiskowy, niepowtarzalny, najlepszy piłkarz świata – Cristiano Ronaldo.