Migracje zarobkowe Polaków 2024 – gdzie wyjeżdża się za pracą?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_43289928_sylwetka-cz%C5%82owieka-czekaj%C4%85cego-na-pok%C5%82ad-samolotu.html

Choć trend wyjazdu za pracą wśród Polaków w perspektywie roku nieco zmalał, nadal część osób szuka swojej szansy rozwoju zawodowego poza granicami kraju. A powody do podjęcia takiej odważnej decyzji są bardzo różne. Najczęściej chodzi o wyższe zarobki, które osiąga się w wielu zawodach niezależnie od branży. Jak wyglądają migracje zarobkowe Polaków w 2024 roku?

Ile Polaków planuje wyjazd za pracą?

Jak możemy dowiedzieć się z raportu “Migracje zarobkowe Polaków 2024” przygotowanego przez Gi Group, trendy związane z planowanym przez Polaków wyjazdem za pracą delikatnie osłabły biorąc pod uwagę zeszłoroczne wyniki. W najnowszym badaniu wskazano, że odsetek osób rozważających emigrację w celach zarobkowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosił 13,3%. To mniej w porównaniu z deklaracjami w zeszłym roku, kiedy plany wyjazdu za pracą snuło już 16,9%. Zdecydowana większość badanych nie rozważa takiego kroku, dotycząc aż 68,4% respondentów. W zeszłorocznym badaniu grupa ta liczyła mniej, bo 58,9%. Z kolei odsetek osób niezdecydowanych wyniósł 18,3%, odnotowując spadek z wartości 24,2% w 2023 roku. Można uważać, że są to Polacy, którzy nie planują wyjazdów, ale nie wykluczają w razie konieczności podjęcia emigracji zarobkowej.

Kto deklaruje chęć emigracji zarobkowej?

Jeśli chodzi o wiek, rozwój kariery za granicą najczęściej planuje podjąć grupa osób w wieku 18-24 lata (34%). Najrzadziej takie decyzje deklarują badani w wieku 25-24 lata i powyżej 45 lat (po 20%). Z kolei podział względem płci wskazuje, że to częściej mężczyźni (51,6%) niż kobiety (48,4%) rozważają w najbliższych miesiącach emigrację zarobkową.

Najwięcej osób wyrażających chęć wyjazdu za pracą mieszka z kolei w regionie wschodnim (województwo podlaskie, lubelskie i podkarpackie), dotycząc 31,2% badanych. Może to być związane z wysokim bezrobociem, które jest odnotowywane w tych rejonach.

O emigracji zarobkowej myślą najczęściej osoby zamieszkałe na wsi (47,3%) oraz z wykształceniem średnim (47%). Wyjazd za pracą w największym stopniu rozważają także pracownicy na stanowiskach fizycznych/produkcyjnych (34,4%) oraz co ciekawe, zarabiający 7000 zł i więcej. Być może rozwój kariery poza granicą dla takich osób jest podyktowany ambicją. Fakt, że w Polsce uzyskuje się pensje wyższe niż średnia krajowa, oznacza, że w innych krajach za podobne obowiązki można uzyskać znacznie lepsze pensje.

Powody emigracji zarobkowej Polaków

Jak wskazują wyniki raportu Gi Group, największa motywacja wyjazdu za pracą jest cały czas związana z kwestiami finansowymi, choć zaszły tu niewielkie zmiany. Do głównych powodów skłaniających badanych do emigracji zarobkowej należą:

  • wyższe zarobki niż w Polsce (63,4%),
  • wyższy standard życia / lepsze warunki socjalne (40,9%),
  • możliwość podróżowania i zwiedzania świata (39,8%),
  • brak odpowiedniej pracy w Polsce (30,1%),
  • lepsze perspektywy rozwoju zawodowego (30,1%),
  • korzystniejszy system podatkowy (19,4%),
  • rodzina / bliscy mieszkający lub zamierzający zamieszkać za granicą (18,3%),
  • większe poszanowanie dla wolności i praw obywatelskich (18,3%),
  • bezpieczniejsze położenie geopolityczne (16,1%).

Analiza badaczy wskazuje, że w ciągu ostatniego roku odnotowano spadek w kwestii popularności powodów związanych z zarobkami, standardem życia, brakiem odpowiedniej pracy, czy poszanowania wolności. Z kolei w perspektywie ostatnich 12 miesięcy więcej badanych wskazywało na możliwość podróżowania, czy na bezpieczne położenie geopolityczne.

Kierunki emigracji zarobkowej – gdzie Polacy wyjeżdżają za pracą?

Liderem wśród krajów, które Polacy obierają jako kierunek zagranicznego rozwoju zawodowego, są Niemcy. Choć zainteresowanie w tym przypadku spadło w porównaniu do wcześniejszego roku, bliskość regionu i atrakcyjne stawki wynagrodzeń nadal skłaniają do wizyty u naszego zachodniego sąsiada. Oto najpopularniejsze kraje, do których Polacy wyjeżdżają za pracą:

  1. Niemcy (24,7%),
  2. Holandia (14%),
  3. Hiszpania (8,6%),
  4. Francja (7,5%),
  5. Austria (6,5%),
  6. Norwegia (5,4%),
  7. Australia (4,3%),
  8. Wielka Brytania (3,2%),
  9. Irlandia, Szwecja, USA, Włochy (po 2,2%),
  10. Czechy, Islandia, Kanada (1,1%).

Jak wygląda wyjazd za pracą?

W raporcie wskazano również na inne czynniki związane z emigracją zarobkową. Badani wskazywali, że planowana długość takiego wyjazdu dotyczy najczęściej okresu półrocznego (25,8%) lub rocznego (23,7%).

Z kolei odsetek Polaków myślących o emigracji zarobkowej bez rodziny wynosi 54,9%. Wyjazd zagraniczny za pracą wraz z bliskimi planuje z kolei 39,8% badanych.

Jeśli chodzi o rodzinę, to właśnie ona jest czynnikiem, który najczęściej wskazywany jest w kwestii powstrzymywania się przed wyjazdem z kraju. Dla grupy osób liczącej ponad 59,5% przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce jest ważniejsze niż emigracja zarobkowa. Wyjazd poza kraj w celach zawodowych blokuje też nieznajomość języków obcych (30,5%), małe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy (24,7%), brak wystarczających środków na wyjazd i osiedlenie się (21,7%) oraz atrakcyjna praca w kraju (20,1%). Badani wskazywali również, że nie myślą o zagranicznej karierze z powodu braku odpowiednich kwalifikacji do pracy za granicą np. uprawnień (19,6%), kłopotów zdrowotnych (18%), zbyt dużych różnic kulturowych i mentalności ludzi za granicą (17,8%) oraz ze względu na złe traktowanie Polaków na emigracji (15,3%).