Podwyżki w Policji, Straży Granicznej i innych służbach – 1000 zł. Dla kogo? 
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_124580211_policja-polska-zabezpiecza-w-ci%C4%85gu-dnia-demonstracj%C4%99-na-ulicach-miasta.html

Ponad 1000 zł podwyżki w służbach MSWiA to sposób na zachęcenie kandydatów do wstępowania do Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Podwyżki mają zrównać pierwszą pracę funkcjonariuszy MSWiA z poborami żołnierzy zawodowych. Od kiedy pensje wzrosną?

Od kiedy podwyżki w policji, straży, SOP i SG? 

Już od marca podnoszono temat zrównania pierwszej płacy funkcjonariuszy MSWiA z poborami żołnierzy zawodowych. Mówił o tym Marcin Kierwiński, czyli ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji, który pełnił tę funkcję do 13 maja 2024 r. 

Podkreślał, że służba w Policji jest niekonkurencyjna w porównaniu ze służbą w Wojsku i należy to zmienić. Dzięki temu służba w Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa ma przyciągać więcej kandydatów.

Zmiany już niedługo wejdą w życie. 29 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano odpowiednie rozporządzenia, które zaczną obowiązywać wstecznie od 1 maja.

Podwyżki dla policjantów i innych służb – o ile wzrosną pensje? 

Sposób na wprowadzenie podwyżki różni się w zależności od konkretnej służby. 

  • W Policji mnożnik kwoty bazowej w 1 grupie zaszeregowania ma wzrosnąć z 1,433 do 1,915. Uposażenie zasadnicze wzrośnie zatem o 1010 zł. W sumie będzie to ok. 6000 zł. 
  • Na podobne wynagrodzenia mogą liczyć kursanci SOP, gdzie podstawowe wynagrodzenie zwiększono z 3730 zł do 4220 zł. 
  • W Państwowej Straży Pożarnej kwestię podwyżek rozwiązano wprowadzeniem dodatku wprowadzającego do służby w wysokości 544 zł dla nowoprzyjętych strażaków i stażystów. W tym przypadku całkowite uposażenie także będzie oscylować w okolicach 6000 zł.
  • W Straży Granicznej po podniesieniu mnożników kwoty bazowej uposażenia wzrosną o 1020 zł i 1130 zł w zależności od kategorii zaszeregowania.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl