Praca na wakacje – w jakich branżach warto jej szukać?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_105793150_biznesowy-lunch-w-kawiarni.html

Mimo popularnego ostatnio trendu dotyczącego zwolnień grupowych wzrost zapotrzebowania na pracowników sezonowych w najbliższych miesiącach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie w wielu branżach. Jest to idealna okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych przez młodych ludzi, a także uzyskania dodatkowego zarobku przez osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia lub nie są w stanie podjąć pracy na cały etat.

Gdzie można znaleźć pracę na wakacje?

Kandydaci, którzy chcą podjąć dodatkowe zatrudnienie sezonowe, mają spory wybór pracodawców. Ekspert rynku pracy i manager zatrudnienia w Manpower Marcin Bielawski wskazuje, że w okresie wakacyjnym wzmożone zapotrzebowanie na pracowników odnotowuje się w branży:

  • produkcyjnej,
  • logistycznej,
  • handlowej,
  • turystycznej,
  • hotelowa,
  • gastronomicznej.

Miejsca pracy dostępne w wyżej wymienionych sektorach dotyczą zwykle stanowisk, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, czy doświadczenia. Pracodawcy poszukują często pracowników magazynu lub produkcji, kelnerek/kelnerów, czy pracowników obsługi sklepu, a także różnych punktów gastronomicznych.

Ekspert z Manpower wskazuje również na duże zróżnicowanie pod względem lokalizacji i konkretnego okresu intensyfikacji działań poszczególnych branż. Przykładowo sektor produkcyjny i logistyczny potrzebuje pracowników szczególnie od końca drugiego aż po początek czwartego kwartału roku. Samo przetwórstwo intensywność pracy odnotowuje w okresie od późnej wiosny do jesieni. Sektor handlowy potrzebuje pracowników w okresie pików sprzedażowych, czyli w trakcie prowadzenia wszelkiego rodzaju wyprzedaży i akcji promocyjnych. Z kolei turystyka najbardziej rozwija się latem na północy i południu kraju, choć regiony górskie mogą pochwalić się dużym zainteresowaniem również w porze zimowej.

Na jakie stawki można liczyć w pracach sezonowych?

Trudno oszacować jednolite stawki wynagrodzenia dla zatrudnionych w okresie prac sezonowych, ponieważ zależą one od różnych czynników. Istotna w tej kwestii jest szczególnie lokalizacja. Według eksperta z Manpower w większych miastach oferowane płace są zwykle wyższe niż przy wynagrodzeniu minimalnym. Kwoty te wahają się od 28 zł brutto do stawki 35-45zł brutto za godzinę pracy. Warto tu nadmienić, że w branży hotelarsko-restauracyjnej oprócz podstawy wynagrodzenia można liczyć na różnego rodzaju napiwki. Dzięki nim w miejscach o dużym natężeniu turystycznym pracownicy niekiedy podwajają kwotę ostatecznej pensji.

O czym należy pamiętać podejmując pracę na wakacje?

Chęć zarobku i elastyczne formy pracy nie powinny przysłaniać pracownikom ważnych kwestii związanych z podjęciem zatrudnienia na wakacje. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim, zanim poszukujący pracy dodatkowej zdecyduje się na wysłanie swojego zgłoszenia, powinien sprawdzić opinie o firmie w Internecie. Warto zweryfikować kwestię warunków zatrudnienia, umowy, czy polityki prowadzonej przez pracodawcę jak najwcześniej. Pozwoli to uniknąć problematycznych sytuacji, kiedy to byli lub obecni pracownicy nie mają o danej firmie dobrego zdania. Nieścisłości mogą dotyczyć zarówno kwestii umowy, która powinna być podpisana jeszcze przed podjęciem pracy, jak i samej wypłaty wynagrodzenia.