Premie dla górników. Ile dostaną pracownicy kopalń? 
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109390615_w%C4%99giel-w-r%C4%99ce-pracownika-g%C3%B3rnika-obraz-mo%C5%BCna-wykorzysta%C4%87-do-pomys%C5%82u-na-temat-wydobycia-w%C4%99gla.html

Górnicy otrzymają w 2024 roku dwie premie. Jednocześnie sytuacja polskich kopalń jest trudna, zapotrzebowanie na węgiel spada. Premie zostaną sfinansowane w ramach państwowej dotacji, co potwierdza Ministerstwo Przemysłu. Jakie premie otrzymają górnicy?

Premie dla górników 2024. Ile i kiedy? 

Polska Grupa Górnicza wypłaci w tym roku premie w dwóch wysokościach. Dwie premie w wysokości od 1,6 tys. zł do tys. 2,6 zł trafią do pracowników biurowych oraz tych, pracujących pod ziemią. W Polskiej Grupie Górniczej pracuje ok. 37 tych osób. Premie trafią do górników zamiast wzrostu miesięcznego wynagrodzenia obiecywanego przez poprzedni rząd w umowie społecznej. Pierwsza premia ma trafić do pracowników kopalni w lipcu, a kolejna w listopadzie. O trudnej sytuacji polskiego górnictwa i sposobach na jej ratowanie czytamy w Business Insider.

Trudna sytuacja kopalń a premie dla górników

Popyt na węgiel spada. Rośnie znaczenie zielonej energii z wiatru i słońca. Węgiel zalega przy elektrowniach i kopalniach, wydobycie zatem spada, a zapasy węgla rosną. Kopalnie wnioskują więc o dotacje, a pierwsze środki już trafiły do spółki. Szef górniczej Solidarności, Bogusław Hutek podkreśla, że premie należą się załodze PGG.

— Wypłata dwóch premii jest zgodna z umową społeczną, która przewiduje podwyżkę płac w 2024 r. na poziomie 3,4 proc. W trakcie rozmów z zarządem spółki zdecydowaliśmy, że ta podwyżka rozłożona zostanie na dwie wypłaty w ciągu roku. Pracujemy nad tym, by od przyszłego roku w całej grupie wdrożony był jeden regulamin wynagrodzeń.

Jednak, jak czytamy na Business Insider, Polska nie ma zgody Brukseli na taką pomoc publiczną. Ponadto, jak wynika z informacji serwisu, w innych spółkach węglowych także rozważa się podobne rozwiązania obejmujące wypłatę premii zamiast podniesienia miesięcznych wynagrodzeń.

Źródło: Business Insider