Przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok coraz bliżej
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_108321251_portfel-z-polskimi-banknotami-z%C5%82otowymi.html?vti=oekpmzx3w2epeikrhg-1-4

Jeszcze do niedawna nie było pewne, czy wakacje dla kredytobiorców zostaną przedłużone na kolejny rok. Obecnie jest już po uchwaleniu nowelizacji ustawy przez sejm, która zakłada przedłużenie tego wsparcia również na rok 2024. Następnie Senat przyjął ustawę bez poprawek. Ostatnim krokiem jest podpis prezydenta.

Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Wsparcie w postaci wakacji kredytowych jest okazją nie do umorzenia długu, ale do wstrzymania opłaty za ratę kredytu. Będzie to możliwe dwukrotnie w czasie od 1 czerwca do 31 sierpnia, a także również dwukrotnie w okresie między 1 września a 31 grudnia.

Z wakacji kredytowych można skorzystać wtedy, gdy rata jest większa niż 30% dochodu gospodarstwa domowego. Oblicza się go jako średnia z wcześniejszych trzech miesięcy. Wsparcie jest przeznaczone również dla kredytobiorców mających w czasie składania wniosku przynajmniej trójkę dzieci. Wstrzymanie konieczności zapłaty rat będzie możliwe w przypadku kredytów o wartości do 1,2 mln.

Resort finansów wskazuje, że w 2024 roku pula kredytobiorców, którzy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych, sięga liczby 562 tys. osób.

Elastyczność spłaty rat służy ludziom

Jak stwierdził wicemarszałek Senatu Maciej Żywno w rozmowie z PAP: „Jesteśmy zwolennikami tego, że każda elastyczność w tej sferze służy ludziom”. Możliwość wstrzymania opłat za ratę, a nie jej umorzenia to wsparcie, na którym gospodarka ma nie ucierpieć. Wicemarszałek podkreśla też, że wakacje kredytowe są skierowane do określonej grupy – osób, które muszą udowodnić swoją sytuację. W związku z tym można oczekiwać, że nadużycia nie powinny tu wystąpić.

Pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Nowelizacja ustawy wprowadza również pewne zmiany związane z Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Jakie aktualizacje wprowadzono w tej kwestii? Jest to:

  • pomoc udzielana kredytobiorcom ma dotyczyć już nie 2, a 3 tys. zł;
  • okres pomocy ma obejmować nie 36, a 40 miesięcy;
  • wsparcie jako pożyczka ma dotyczyć rat rozłożonych nie na 144, a na 200 rat;
  • z pomocy udzielanej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej, których wysokość raty przekracza nie 50%, a 40% dochodu uzyskiwanego przez gospodarstwo domowe.

W sumie wsparcie od FWK w formie pożyczki, które ma być wykorzystane do spłaty zadłużenia kredytobiorcy, ma dotyczyć kwoty 120 tys. zł.