Bon energetyczny 2024 – dla kogo? Nowa maksymalna cena energii w 2024 r. 

Bon energetyczny to forma wsparcia, nad którą właśnie pracuje rząd w ramach ustawy o bonie energetycznym. Akt prawny ma także określić maksymalne ceny energii elektrycznej od drugiej połowy 2024 roku. Na czym polega bony energetyczny i kto może go uzyskać? Będzie obowiązywać próg dochodowy.

Bon energetyczny a maksymalna cena energii elektrycznej w 2024 r.

Rząd zdecydował o wprowadzeniu stałej maksymalnej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w wysokości 500 zł za MWh. Takie są założenia nowej ustawy o bonie energetycznym. Ustawa ta ma zacząć obowiązywać w drugiej połowie 2024 roku. Aktualnie cena maksymalna wynosi 412 zł netto bez VAT i akcyzy za 1 MWh.

Zmiany wprowadzone przez ustawę mają przyczynić się do stabilizacji rynku i obniżenia cen energii. W planach jest także ochrona odbiorców paliw gazowych. Na wsparcie w postaci bonu mogą natomiast liczyć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji.

Dla kogo bon energetyczny?

Bon energetyczny to świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych. Według projektu ma trafić do gospodarstw, których dochody nie przekraczają: 

  • 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 
  • 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 

To program, który powstał przede wszystkim z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a także osobach samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach. Zatem nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach skorzystają ze świadczenia, lecz również, jak wskazano:

„odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego”.

Na bon mogą w przyszłości liczyć także emeryci uzyskujący świadczenie niższe niż minimalna emerytura lub emeryci i renciści otrzymujący dokładnie kwotę równą najniższej emeryturze.

Jak wskazała w Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, według szacunku bon energetyczny ma trafić do 3.5 mln gospodarstw domowych.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_26009027_elektryczna-wie%C5%BCa-tower-na-zachmurzone-niebo-na-zachodzie-s%C5%82o%C5%84ca.html