Bon senioralny to planowana inicjatywa rządu, mająca na celu wsparcie osób starszych i ich rodzin. Projekt ustawy miał być przedstawiony w ciągu pierwszych 100 dni rządów Donalda Tuska. Wkrótce możemy spodziewać się zatem szczegółów w tej sprawie. Bon ten, powiązany z płacą minimalną, ma na celu odciążenie rodzin aktywnych zawodowo, które opiekują się seniorami.
Dla kogo przeznaczony jest bon senioralny?
Bon senioralny skierowany będzie do osób w wieku 40-50 lat, które opiekują się rodzicami w wieku powyżej 75. rok życia. Głównym celem tego rozwiązania jest wsparcie rodzin. Dzięki wsparciu członkowie rodziny nie musieliby rezygnować z pracy zawodowej z powodu konieczności opieki nad starszymi członkami rodziny. Jak wskazuje Minister ds. polityki senioralnej w rozmowie z „Super Expressem”, Marzena Okła-Drewnowicz, program ma na celu ułatwienie życia rodzinom. Szczególnie kobietom, które często stają przed wyborem między pracą a opieką nad bliskimi.
Jaka będzie kwota wsparcia?
Bon senioralny będzie uzależniony od wysokości płacy minimalnej. Ma wynosić maksymalnie połowę tej kwoty. W praktyce oznacza to, że do lipca 2024 roku uprawnieni do bonu senioralnego otrzymaliby 2121 zł. Po podwyższeniu płacy minimalnej, kwota ta wzrosłaby do 2150 zł brutto. Wartości te mogą ulec zmianie wraz z kolejnymi modyfikacjami płacy minimalnej.
Od kiedy bon senioralny będzie dostępny?
Projekt bonu senioralnego miał zostać zaprezentowany w ciągu najbliższych dni. Zatem już wkrótce mogą ruszyć szerokie konsultacje społeczne w tej sprawie. Środki na bon senioralny ten cel mają być zabezpieczone w budżecie na rok 2025, co pozwoli na uruchomienie programu oraz rozpoczęcie szkoleń kadr w gminach, które będą realizować usługi w ramach bonu senioralnego.
To innowacyjne rozwiązanie ma na celu poprawę jakości życia starszych Polaków oraz ich rodzin, które potrzebują wsparcia w codziennych obowiązkach.
Źródło: gs.24.pl