Praca na wakacje – gdzie czeka? Ile można zarobić?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_110627141_pozytywna-sprzedawczyni-wy%C5%9Bwietlaj%C4%85ca-asortyment-sklepu-spo%C5%BCywczego.html

W okresie wakacyjnym gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w wielu branżach. Wynika to oczywiście ze wzmożonego ruchu turystycznego, który generuje ożywienie szczególnie w sektorze handlowym. Na jaką pracę można liczyć? Ile można zarobić w pracy na wakacje?

Praca na wakacje w Biedronce

Sieć sklepów Biedronka ma bogatą ofertę pracy wakacyjnej. W tym okresie kandydatom, którzy szukają dorywczego zajęcia sezonowego, proponowane jest zatrudnienie w wybranej przez niego miejscowości. Praca wykonywana jest na podstawie umowy zlecenie i ze stawką od 28,10 zł/h brutto (w przypadku studentów poniżej 26 roku życia to kwota netto). Sieć oferuje także nocleg i wyżywienie na koszt firmy w wybranych lokalizacjach.

Obecni pracownicy Biedronki zatrudnieni na umowę o pracę również mogą zdecydować się na pracę w miejscowości turystycznej. Jest to możliwe na zasadzie delegacji. Za ten okres pracownik otrzymuje dodatek delegacyjny do pensji oraz opcję noclegu z wyżywieniem.

Inną propozycją Biedronki są letnie praktyki w Biurze Głównym w Warszawie oraz Biurach Regionu w całej Polsce. Program ten skierowany jest do studentów i absolwentów, którzy mają czas na rozwój zawodowy w okresie wakacji. Kandydatom proponowana jest umowa zlecenie i pensja zależna od liczby przepracowanych godzin w wysokości 4800-5520 zł brutto (w przypadku studentów poniżej 26 roku życia to kwota netto). Po odbyciu praktyk, w trakcie których można nabyć pierwsze doświadczenia zawodowe u boku lidera w branży, każdy otrzymuje informację zwrotną o swojej pracy oraz certyfikat potwierdzający udział w programie. Istnieje także możliwość późniejszego zatrudnienia w firmie, które zależy od różnych czynników m.in. bieżących potrzeb biznesowych oraz zaangażowania i dyspozycyjności kandydata.

Praca na wakacje w Żabce

Praca na wakacje w sektorze handlowym czeka również w sieci sklepów Żabka. Na swojej stronie internetowej marka informuje, że w tym sezonie zostanie otwartych ponad 140 sklepów sezonowych, a więc prawie o 20% więcej niż w 2023 roku. Gdzie można liczyć na pracę na wakacje w Żabce? Takie placówki mają być otworzone w ponad 20 nowych lokalizacjach. W dużej mierze są to miejscowości nadmorskie typu Dziwnów, Hel, Karwia, Łeba, Rowy. Żabka wybiera też inne lokalizacje, które są atrakcyjne dla turystów np. Koronowo nad rzeką Brdą przy Zalewie Koronowskim (woj. kujawsko-pomorskie) i w Pucku nad Zatoką Pucką (woj. pomorskie). Tego typu placówki to 30 kontenerowych sklepów i 116 placówek stacjonarnych – wszystkie działające sezonowo. Najwięcej Żabek pojawi się w popularnych miejscowościach nadbałtyckich m.in. 11 sklepów w Łebie i 9 sklepów w Mielnie.

Prowadzenie punktów sezonowych to możliwość rozwoju i dodatkowego zarobku dla franczyzobiorców, którzy już prowadzą swoje sklepy pod szyldem Żabki. Tu jednak trzeba pamiętać, że większe przychody w sklepach sezonowych wymagają również dużego zaangażowania, a więc stałego monitorowania zamówień i bieżących warunków atmosferycznych, ponieważ przy sprzyjającej pogodzie ruch w sklepach Żabki jest zdecydowanie największy.

Gdzie jeszcze można znaleźć pracę na wakacje?

Osoby, które są zainteresowane dorywczą pracą na wakacje, powinny rozszerzyć swoje poszukiwania. Takie zajęcie czeka również w sektorze hotelowym i gastronomicznym. Do pracy przyjmowane są więc osoby na stanowiska recepcjonisty, pomocy sprzątającej, kucharza, kelnera, pomocy kuchennej. Jednak obiekty związane z wypoczynkiem w okresie wakacyjnym potrzebują też animatorów, instruktorów różnych sportów, czy masażystów do usług SPA.

Wybór stanowisk jest dość szeroki. Warto więc na bieżąco sprawdzać internetowe oferty pracy lub kontaktować się z daną placówką w celu uzyskania informacji na temat zapotrzebowania na pracowników sezonowych.