Strajk Poczty Polskiej. Placówki zamknięte przez 2 godziny
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_19184749_stos-poczty-na-wycieraczce.html

Strajk listonoszy i innych pracowników Poczty Polskiej poskutkował zamknięciem placówek na dwie godziny. Wszystko wskazuje na to, że to jednak dopiero początek walki pracowników o lepsze zarobki. Protestujący zapowiadają wielki strajk Poczty Polskiej. 

Strajk pracowników Poczty Polskiej – kiedy?

Pracownicy Poczty Polskiej już od kilku lat zwracają uwagę na złe warunki pracy i niskie wynagrodzenia. Poczta Polska w sumie zatrudnia ponad 66 tys. pracowników. Praca pracowników w okienkach pocztowych i listonoszy wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Operują gotówką i objęci są tajemnicą służbową. Niskie wynagrodzenia nie rekompensują im trudów tej pracy. Piotr Saugut, przewodniczący związku zawodowego NSZZ Listonoszy Poczty Polskie skomentował sprawę dla “Faktu”. 

Likwiduje się urzędy, skraca godziny pracy, a przecież nasz kraj się nie skurczył. Ba, przybywa nowych domów, osiedli. Jeśli prezes Poczty Polskiej sądzi, że listów już nie ma, zapraszamy do któregoś z urzędów. Pokażemy, jak wygląda torba listonosza.

Strajk ostrzegawczy mogliśmy zaobserwować w czwartek 16.05.2024 r. Wówczas pracownicy Poczty Polskiej wstrzymali się od pracy na dwie godziny. Pracownicy walczą o wyższe pensje i starają się zapobiec redukcji zatrudnienia. 

Będzie wielki strajk Poczty Polskiej? 

Pracownicy Poczty Polskiej czują się ponadto obrażeni przez prezesa Poczty Polskiej, Sebastiana Mikosza w jego rozmowie z Polską Agencją Prasową. Piotr Saugut skomentował:

Prezes obraził część załogi. Z wywiadu, który udzielił, wybrzmiało, jakoby pracownicy byli winni temu, że mamy taką sytuację. To wina ludzi, że robią za najniższą krajową? Że mają wiele obowiązków? Nieporozumienie

Pracownicy czekają na propozycję zarządu Poczty Polskiej. Jak informuje związkowiec, pracownicy mogą przeprowadzić tylko jeden strajk ostrzegawczy, a ten miał miejsce 16 maja. W przypadku braku porozumienia z zarządem Poczty Polskiej istnieje możliwość strajku generalnego, co będzie się wiązało z zamknięciem placówek pocztowych na dłużej. O tym pracownicy zdecydują w referendum.

Źródło: Fakt.pl