Wakacje kredytowe 2024 – od kiedy? Jakie zasady?
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_113579192_man-hand-coin-in-piggy-bank-saving-money-concept.html

Jeszcze do niedawna los tegorocznych wakacji kredytowych nie był do końca pewny. Od 15 maja zaczynają jednak obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców. Choć to oznacza, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać w tym roku, trzeba mieć na uwadze, że zasady udzielania wsparcia uległy zmianom. Z czym się to wiąże?

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wsparcie w formie wakacji kredytowych nie jest nowością, ponieważ było to narzędzie do walki ze skutkami pandemii we wcześniejszych latach. Jest ono skierowane do kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą zadłużenia w banku na poczet celów mieszkaniowych.

Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z odroczeniem obowiązku zapłaty rat. Jest to więc dobre rozwiązanie w przypadku chwilowych problemów finansowych. Kredytobiorca zyskuje wtedy czas na zgromadzenie odpowiednich środków. Z wakacji kredytowych nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Chętni muszą spełnić określone kryteria, a następnie złożyć stosowny wniosek w banku.

Wakacje kredytowe 2024 – zasady i składanie wniosku

Zgodnie z najnowszymi przepisami, zasady wakacji kredytowych 2024 są następujące:

  • posiadanie kredytu hipotecznego w polskiej walucie polskiej, który jest przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • miesięczne koszty opłacania rat przekraczają 30% średniego dochodu gospodarstwa (z ostatnich trzech miesięcy przed wnioskowaniem do banku) lub utrzymywanie przynajmniej trójki dzieci;
  • kwota kredytu hipotecznego nie jest większa niż 1,2 mln złotych;
  • zawarcie umowy kredytu hipotecznego nastąpiło przed 1 lipca 2022 roku;
  • kończenie spłaty kredytu hipotecznego jest planowane co najmniej po upływie 6 miesięcy po zawieszeniu rat.

Z wakacji kredytowych w 2024 roku można będzie skorzystać aż cztery razy – dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz również dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Cztery miesiące przerwy umożliwiają kredytobiorcy odroczenie obowiązku spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. Zdarzyć się jednak może, że korzystający z wakacji kredytowych będzie musiał pokryć koszty ubezpieczenia kredytu. Co więcej, odroczenie spłaty rat nie wchodzi do ogólnego okresu kredytowania, dlatego czas trwania całego kredytu będzie dłuższy o miesiące, w których korzystano z wakacji kredytowych.

Aby skorzystać ze wsparcia wnioski w banku, w którym zaciągnięto kredyt, można składać już od 15 maja 2024 roku. W zależności od programu danej instytucji, dokumenty trzeba będzie przekazać w formie pisemnej lub załatwić formalności w bankowości internetowej.