Wybory do Europarlamentu 2024 a zarobki europosłów – wysokie odprawy i emerytura
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_94536121_zbli%C5%BCenie-stos-got%C3%B3wki-euro-koncepcja-waluty-finansowej.html

Zarobki europosłów to z pewnością jedna z zachęt do kandydowania w wyborach do Europarlamentu. Oprócz wysokich wynagrodzeń otrzymują korzystne odprawy i emerytury. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 już za nami. Sprawdź, ile zarabiają europosłowie. 

Jakie są zarobki europosła?

Znamy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czerwca 2024 roku. W sumie w Europarlamencie zasiądzie 53 posłów z Polski:

  • 21 z KO;
  • 20 z PiS;
  • 6 z Konfederacji;
  • 3 z Trzeciej Drogi;
  • 3 z Lewicy.

Zarobki europosłów są równe, każdy z nich niezależnie od kraju pochodzenia otrzymuje takie samo wynagrodzenie. Pensja europosła wynosi 10 075,42 € miesięcznie brutto. Jednak finalnie otrzymywana kwota uzależniona jest od wysokości składek i podatku w danym kraju oraz kursu euro. Biorąc pod uwagę aktualne notowania, europosłowie zarabiają znacznie powyżej 33 tys. zł. Ponadto przysługują także dodatki dla europosła: 

  • dieta parlamentarna – 4950 euro (ok. 21 tys. zł); 
  • dieta dzienna – 350 euro (blisko 1500 zł).

Wysokość emerytury europosła. Przysługuje także odprawa

Pożegnanie się z Parlamentem Europejskim nie oznacza utraty środków. Odprawa europosła wynosi tyle, co kwota miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu. Odprawa przysługuje minimum przez 6 miesięcy i maksymalnie przez 24 miesiące. Natomiast emerytura europosła przysługuje już po ukończeniu 63 roku życia i wynosi 3,5% wynagrodzenia za każdy rok wykonywania mandatu. Nie może wynieść więcej niż 70% uposażenia.

Źródło: biznes.interia.pl