Zamknięcie fabryki na Pomorzu – pracę straciło ponad 140 osób
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69031229_pracownik-monitoruje-i-kontroluje-barometr-i-potencjometry-w-fabryce.html?vti=ldjxnra530874lp07a-3-114

Trend związany z grupowymi zwolnieniami nadal utrzymuje się w całym kraju. Tym razem trudne chwile przeżywa rynek pracy na Pomorzu. Zamknięto tam fabrykę należącą do amerykańskiej firmy TE Connectivity Industrial. Z zakładu zwolniono 140 pracowników, którzy mieli wiedzieć o jego zamknięciu już od roku.

Pomorze traci kolejnego pracodawcę

Jak informuje serwis solidarnosc.gda.pl, koncern TE Connectivity Industrial to amerykańska firma z siedzibą w Szwajcarii, która zajmuje się produkowaniem m.in. złącz elektrycznych i systemów przyłączy. W Polsce działa od kwietnia 2002 roku, prowadząc fabrykę w Nowej Wsi Lęborskiej. Serwis wskazał, że firma przenosi swoją działalność do Maroka i właśnie tam część pracowników miała podróżować w celu przygotowywania do przeniesienia produkcji. Podobny los ma spotkać zakłady prowadzone w Niemczech i we Francji. Decyzja o zmianie lokalizacji według tłumaczeń spółki wynika z określonej strategii firmy, która zakłada stopniowe przenoszenie zakładów oraz konsolidację.

Co ze zwolnionymi pracownikami?

Warto tu nadmienić, że fabryka w Nowej Wsi Lęborskiej zatrudniała około 140 osób. Ponadto 250 osób pracowało w firmie zewnętrznej, która była zaangażowana w wykonywanie zleceń dla TE Connectivity Industrial Poland.

Serwis dziennikbaltycki.pl cytuje słowa dyrektora TE Connectivity Industrial Poland sp.z.o.o. w Nowej Wsi Lęborskiej Kamil Szwóła, który wskazał, że firma zagwarantowała pracownikom lepsze niż wskazane w Kodeksie pracy warunki zwolnienia. Dotyczy to przede wszystkim wyższych odpraw. Poza tym spółka miała prowadzić specjalne akcje dla zwalnianej kadry. Obejmowały one wsparcie psychologiczne, pomoc w tworzeniu CV oraz przy wyszukiwaniu ofert pracy.

O ile młode osoby po odebraniu odprawy szybko znalazły inną pracę, trudności w podjęciu nowego etatu mają starsi pracownicy, którzy w zakładzie przepracowali ponad 20 lat.

Rynek pracy na Pomorzu ma coraz większe kłopoty

Zamknięcie fabryki TE Connectivity Industrial Poland to kolejny już cios dla Pomorza. W tym roku region utracił innego pracodawcę – firmę Scania Production Słupsk. Zakład zamknięto z powodów ekonomicznych i zmieniających się trendów. Grupowe zwolnienia dotyczyły również Fabryki Mebli Klose funkcjonującej w Czersku. Tutaj problemy w firmie pojawiły się na przełomie 2023 roku, a kwestia rozliczenia się z pracownikami trwała wiele miesięcy.