Zwolnienia w Google za protesty przeciwko umowie z Izraelem
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_88148956_t%C5%82um-trzymaj%C4%85c-si%C4%99-za-r%C4%99ce-znak%C3%B3w-protestu-i-pi%C4%99%C5%9Bci.html

Google zwolniło 28 pracowników, którzy protestowali w firmie przeciwko umowie giganta technologicznego z Izraelem. Część pracowników zostało także aresztowanych. Czego dotyczy umowa dzieląca pracowników Google?

Protest pracowników Google przeciwko umowie z Izraelem

Niektórzy pracownicy Google nie są zadowoleni z umowy firmy z Izraelem. Chodzi o projekt Nimbus – wspólny kontrakt Google i spółki Amazon. W ramach umowy izraelski rząd i wojsko zyskuje sztuczną inteligencję i usługi przetwarzania danych w chmurze. Pracownicy uważają, że oprogramowanie umożliwia izraelskiemu rządowi inwigilacje i wysiedlanie Palestyńczyków. Pracownicy Alphabetu (holdingu powołanego przez Google) protestowali do środy 17 kwietnia. 

Jednak to nie pierwsza tego typu inicjatywa. W 2022 roku przeciwko projektowi protestowało ponad 100 osób. W protest byli zaangażowani także pracownicy Google. Protest miał miejsce po tym, jak pracownik Google zrezygnował ze względu na swój sprzeciw przeciwko projektowi Nimbus. Google jednak odpiera zarzuty, wskazując, że umowa dotyczy procesów komercyjnych w chmurze, a izraelskie ministerstwa zgadzają się na przestrzeganie warunków świadczenia usług i zasad użytkowania.

28 pracowników Google zwolnionych

W sumie za protesty firma zwolniła łącznie 28 pracowników w Kalifornii i w Nowym Jorku. Dziewięciu pracowników zostało także aresztowanych. Protest miał stanowić naruszenie zasad firmy. Pracownicy utrudniali pracę innym i uniemożliwiali im dostęp do obiektów. Współpracownicy mieli czuć się zagrożeni. Protestujący zajmowali pokoje, nie chcieli opuścić biura, śpiewali pieśni i wygłaszali przemówienia.

Źródło: Onet