Aż 53% Polaków doświadcza mobbingu w pracy. Wskazują na to dane opublikowane w raporcie UCE Research i ePsycholodzy.pl. W ostatnim półroczu Polacy w wieku od 18 do 35 roku życia doświadczali przede wszystkim krzyku, przekleństw i wyzwisk. Poznaj najnowsze dane dotyczące mobbingu w Polsce.
Skala mobbingu w pracy. “Młodzi Polacy w szponach mobbingu”: raport
Młodzi Polacy w szponach mobbingu to raport, w którym znajdziemy zestawienie 19 sytuacji i problemów kojarzonych z mobbingiem. Respondenci w wieku od 18 do 35 roku życia zostali zapytani o doświadczenie którejś ze wskazanych sytuacji w miejscu pracy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Badanie przeprowadzono metodą CAWI wśród ponad 800 Polaków. W badaniu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl widać duże niezdecydowanie. Pracownicy boją się zgłaszać mobbing?
- 22,2% badanych zaprzeczyło takim przeżyciom;
- 8,1% nie było w stanie się określić;
- 6,1% respondentów nie pamięta, czy takie przeżycie miało miejsce.
Jeden ze współautorów badania, Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl wyjaśnia:
Niepewność ankietowanych ww. zakresie może sugerować, że problem mobbingu jest bardziej powszechny, niż wskazują odpowiedzi. Respondenci mogą unikać mówienia o swoich doświadczeniach z powodu braku świadomości lub nie dopuszczać do siebie myśli, że ten temat może ich bezpośrednio dotyczyć. Wyniki badania są niepokojące, gdyż świadczą o problemach z rozpoznawaniem mobbingu i o braku odpowiednich procedur wsparcia w firmach.
Mobbing w pracy. Jakie są działania mobberów?
53,1% respondentów wskazało, że doświadczyło sytuacji z opisywanej listy. Najwięcej osób, bo aż 21,4% badanych doświadczyło w ciągu ostatnich 6 miesięcy krzyku, przekleństw i wyzwisk. To problem, który dotyka w szczególności mężczyzn (24,7% mężczyzn, 18,5% kobiet). Ponadto znaczenie mają także zarobki i wykształcenie. Problemu doświadczają w większości osoby z dochodami netto powyżej 9 000 zł oraz z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (28,2%). To problem w szczególności w mniejszych miejscowościach (26,7%) liczących od 20 000 do 49 000 mieszkańców. Jak wygląda mobbing w pracy? Jakich sytuacji doświadczają Polacy w miejscu pracy?
- Obmawianie i rozsiewanie plotek na ich temat – 15,5%;
- obrażanie – 14,9%;
- przydzielanie bezsensownych zadań – 13,7%;
- nękanie w trakcie i po godzinach pracy – 11,1%.
Respondenci najrzadziej wskazywali na przemoc i znęcanie się fizyczne (1,5%) i na działania o podłożu seksualnym, wykorzystywanie lub otrzymywanie propozycji seksualnych (1,5%).
Źródło: wnp.pl