SpaceX i Elon Musk pozwani przez byłych pracowników. W tle zarzuty o seksizm
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_79969861_rakieta-%C5%9Bwiec%C4%85ca-ikona-i-r%C4%99ka-m%C4%99%C5%BCczyzny-na-ciemnym-tle.html

SapceX i Elon Musk zostali pozwani przez byłych pracowników. To nie pierwsza taka sytuacja. Jednak tym razem zarzuty dotyczą seksizmu i bezprawnego zwolnienia. Według pracowników Elon Musk zachowuje się nieodpowiednio wobec kobiet. Jednak po zwróceniu uwagi pracownicy zostali zwolnieni. 

Elon Musk pozwany przez byłych pracowników. Seksizm w SpaceX?

Elon Musk nie ma najlepszej opinii wśród swoich byłych pracowników. Kolejny raz został pozwany, tym razem pod zarzutem seksistowskich zachowań i bezprawnego zwolnienia. Zgodnie z informacjami CNN, na które powołuje się „Wprost”, pozew wniosło 8 pracowników zwolnionych ze SpaceX w 2022 r. Pozew został złożony w sądzie stanowym w Kalifornii. Z jego treści wynika, że byli pracownicy zarzucają Elonowi Muskowi traktowanie kobiet jako obiektów seksualnych, co kłóci się z jego wizją siebie jako lidera w nowym świecie podróży kosmicznych. Kobiety mają być oceniane na podstawie rozmiaru stanika oraz mierzyć się z seksualnymi komentarzami. Jeśli im się to nie podoba, mogą co najwyżej odejść z firmy. Tak też sytuacja jest przedstawiana. 

List otwarty pracowników i bezprawne zwolnienie w SpaceX

Seksizm w SpaceX może być tam obecny od dawna. Już w 2021 roku pracownicy podnosili temat panującej w firmie kultury seksizmu. Problem ma stanowić także brak reakcji firmy na tego typu zachowania, na co wskazuje historia Ashley Kosak (inżynier integracji misji). Kobita miała zgłaszać molestowanie do działu HR, lecz bezskutecznie.   

Pracownicy domagali się zmian w firmie. W 2022 roku napisali list otwarty krytykujący zachowanie Muska. Wezwali w nim kierownictwo SpaceX do zmiany kultury organizacyjnej. Blisko 400 pracowników podpisało się pod listem. Ostatecznie ośmioro autorów listu zostało zwolnionych, do czego miał przyczynić się sam Elon Musk. 

Źródło: wprost.pl