Toshiba – zwolnienia grupowe w zakładzie pracy w Gnieźnie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_69409452_rear-view-of-businesswoman-with-colleagues-carrying-cardboard-boxes-moving-into-empty-office.html

Otwarcie fabryki Toshiby w 2021 roku w Gnieźnie wywołało falę radości w sercach mieszkańców i władz dawnej stolicy Polski – inwestycja japońskiego giganta miała znacznie wpłynąć na rozwój regionu. Niestety, początkowy entuzjazm gaśnie dziś jak żar w popiele. Toshiba zapowiedziała bowiem zamknięcie fabryki i zwolnienia grupowe, które obejmą ponad 100 pracowników.

Toshiba zamyka fabrykę w Gnieźnie – pracę straci ponad 100 osób

Jak informuje portal moje-gniezno.pl, Toshiba wycofuje się z gnieźnieńskiego rynku. W wyniku zamknięcia fabryki, a co za tym idzie – zwolnień grupowych – pracę w Gnieźnie straci ponad 100 osób.

Decyzja giganta z kraju kwitnącej wiśni jest zaskakująca, bowiem sam zakład produkcyjny został otwarty wcale nie tak dawno temu, bo w roku 2021. Inwestycja kosztowała Japończyków aż 100 milionów złotych, a cały obiekt zajął powierzchnię 37 kilometrów kwadratowych. Toshiba w Gnieźnie produkowała klimatyzatory, wentylatory, systemy chłodnicze i kompresory.

Zamknięcie fabryki Toshiby – jakie konsekwencje dla lokalnej gospodarki?

Wielu mieszkańców Gniezna postrzega zamknięcie Toshiby w kategorii katastrofy – szczególnie osoby, które zostaną objęte przez zwolnienia grupowe, mające sfinalizować się do jesieni bieżącego roku. Nie da się ukryć, że jest to potężny cios dla lokalnej gospodarki.

Miasto już teraz podjęło odpowiednie kroki ku temu, by jakkolwiek załagodzić skutki nadchodzącego zamknięcia fabryki, wyciągając pomocną dłoń do osób, które straciły pracę. Choć dla osób zwolnionych jest to trudny okres, to jednak trzeba mieć nadzieję, że szybko znajdą one pracę w ramach rozwijającego się dynamicznie Gniezna.